Når du bestiller online her, kan du betale med:
uden extra gebyrer for dig
Hasher Pinot Noir Ernest 2023
Fra de bedste marker i Hemel-en-Aarde dalen. Denne dal er kendt verden over for sine top pinot noir vine.
Drikkevenlig og lige til at nyde allerede nu. Kan lagres yderligere frem mod 2033.
Lisager Delikatesser, Risskov: "Sydafrika bliver ved med at trække den ene perle efter den anden op af hatten. Denne vin ville koste det dobbelte, hvis den kom fra Frankrig"
98 POINT London Wine Competition
93 POINT Platter's Wine Guide
GOLD International Wine Challenge
92 POINT James Suckling
Vivino: 4,3
95 point fra Houlberg: < LÆS ANMELDELSE >
En sand repræsentation af Pinot Noir fra den øvre Hemel en Aarde dalen. I duften er det jordbær og kirsebær. Smagen er masser af bær, der giver vinen kompleksitet og en lang lækker eftersmag. Det er fra denne lille smalle dal i Sydafrika, de største Pinot Noir vine fra landet produceres.
Druerne er plukket fra d. 11. - 19. februar. Vinen er lagret i 11 måneder på 228 liter burgundiske egefade, hvoraf 25% af fadene er nye.
Alcohol 12,5%